SEMINAR  1،سمینار

کنفرانس - سمینار (همایش) - بزرگداشت - کنگره - سمپوزیم - جشنواره - گردهمایی

کنفرانس Conference

کنفرانس در مفهوم کلی جلسه‌ای است که تعدادی از متخصصان در آن گردهم می‌آیند تا در مورد یک موضوع خاص بحث و مذاکره کنند. البته برخی از افراد مفهوم آن را با همایش (Convention) اشتباه گرفته و در مورد کاربرد آن دچار سردرگمی می‌شوند. کنفرانس از نظر اندازه و هدف با همایش متفاوت است و معمولا همایش‌ها بزرگتر از کنفرانس‌ها هستند. مشارکت کنندگان در همایش‌ها با هدف ارائه گزارش یا سخنرانی در مورد یافته‌ها و تحقیقات خودشان حاضر می‌شوند، اما در کنفرانس‌ها علاوه بر ارائه گزارش، ایده‌ها و نوآوری‌ها در یک حوزه مشخص نیز ارائه می‌شود. تمامی کنفرانس‌ها یک یا چند سخنران برجسته دارند که در حوزه مورد نظر متخصص و کارشناس بوده و سخنرانی آن‌ها می تواند نظرات زیادی را به محتوا و ماهیت کنفرانس جلب کند. اما کنفرانس‌ها به 3 دسته کلی تقسیم می‌شوند:

(1) کنفرانس دانشگاهی (Academic Conference): نوعی از گردهمایی اعضای هیئت علمی، کارشناسان و خبرگان دانشگاهی که با سخنرانی و بعضا ورکشاپ (Workshop) نیز همراه است.

(2) کنفرانس کاری (Business Conference): کنفرانسی که با حضور فعالان در یک صنعت یا در یک شرکت برگزار می شود و فرصت‌های پیش روی صنعت یا شرکت مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. کنفرانس‌های کاری زمانی برگزار می‌شوند که به دلیل اتفاقات جدید در بازار، ممکن است روند‌های جدیدی برای صنعت یا کسب و کار رخ دهد و در نتیجه نخبگان و کارشناسان اقدام به بررسی فرصت‌ها، تهدید‌ها، نقاط قوت و ضعف صنعت کرده و استراتژی‌های جدیدی ارائه می‌نمایند.

(3) کنفرانس های تجاری (Trade Conference): کنفرانس تجاری در مقیاسی بسیار بزرگ‌تر از سایر انواع کنفرانس شکل گرفته و علاوه بر متخصصین و کارشناسان اقتصادی و صنایع مختلف، افراد عادی نیز به عنوان عرضه‌‌کنندگان و خریداران خرد می‌توانند در این گردهمایی حضور یافته و به بحث و گفتگو بپردازند. کسب و کارهای کوچک و کارآفرین با ارائه پیش پروپوزال های تجاری می‌توانند در این کنفرانس ها حضور پیدا کرده و شانس جذب سرمایه‌گذار را برای خودشان بالا ببرند.

سمینار Seminar

سمینار (Seminar) نوعی از گردهمایی آموزشی-دانشگاهی است که ممکن است در یک محیط آکادمیک، سازمانی و یا تجاری برگزار شود. در این فرآیند مشارکت کنندگان در هر جلسه از سمینار بر روی یک موضوع مشخص بحث و مذاکره می‌کنند. علاوه بر بحث و مذاکره نیاز است که سخنرانی‌هایی در مورد موضوع سمینار در جلسه مورد نظر ارائه شود و مشارکت کنندگان به بحث و بررسی مطالب ارائه شده توسط سخنران بپردازند.

در برخی از کشورها سمینار به یک واحد درسی در دانشگاه اطلاق می‌شود که در آن دانشجویان به صورت تخصصی به بررسی رشته تحصیلی خودشان می‌پردازند و ابعاد مختلف آن را به صورت کاملا علمی و دقیق مورد بررسی قرار می‌دهند. در واحد درسی سمینار معمولا فعالیت‌ها به سخنرانی و بحث محدود نمی شود و شامل مقاله، امتحان و پروژه‌های کلاسی نیز می‌شود. وجود واحد درسی سمینار یکی از ضرورت‌های دوره تحصیلات تکمیلی است و تمامی دانشجویان حاضر در این کلاس می‌بایست تخصص و دانش بسیار بالایی در رشته تحصیلی خودشان داشته باشند. واحد درسی سمینار در کشور استرالیا و بریتانیا ممکن است یک سال به طول بیانجامد و در کشورهای اروپایی معمولا با سخنرانی‌های طولانی و ایده پردازی همراه است.

سمینار‌ها ممکن است یک یا چند هدف در برگزاری داشته باشند. یکی از مهم‌ترین اهداف سمینارها فراهم آوردن آموزش تخصصی در یک حوزه علمی مشخص است که معمولا از طریق سخنرانی و بحث و بررسی انجام می‌‌گیرد. اما برخی دیگر از سمینارها با هدف تمرین یک مهارت و آموزش‌های کاربردی صورت می‌گیرد مانند سمینارهای بازاریابی، طراحی شبکه، کارآفرینی و بسیاری از سمینارهای رشته مهندسی که علاوه بر سخنرانی و بحث گروهی با ورکشاپ نیز همراه است. اولین قدم در برگزاری یک سمینار موفق مشخص کردن هدف سمینار، مشارکت‌کنندگان مورد نظر و سخنران‌های سمینار است. سعی کنید قبل از برگزاری و یا شرکت در یک سمینار از موضوع و اهداف آن اطمینان حاصل کرده و سخنرانی‌های آن را متناسب با اهداف و رویکرد گردهمایی تنظیم کنید.

بزرگداشت Commemoration

بزرگداشت (Commemoration) یا همان یادبود مراسمی است که به منظور تکریم و تجلیل از دستاوردها و خدمات یک شخص برجسته در عرصه علمی، فرهنگی، اقتصادی و غیره انجام می‌گیرد. این افراد به عنوان اشخاصی تاثیرگذار در جامعه شناخته می‌شوند که کارها و فعالیت‌های آن‌ها موجب پیشرفت و تغییرات مثبت در جامعه شده است. مراسم بزرگداشت یا همان یادبود از این جهت اهمیت دارد که اعضای جامعه را با دستاوردهای افراد برجسته در یک حوزه مشخص آشنا کرده و جنبه‌های جدیدی از زندگی و رفتار این اشخاص را آشکار می کند.

یکی از مهمترین بخش های یک مراسم بزرگداشت، سخنرانی افرادی است که با شخص متوفی غرابت و دوستی نزدیکی داشته و خاطرات معمولا مثبتی را از وی بیان می‌کنند. همین موضوع علاوه بر جنبه‌های آموزشی، مفاهیم تاریخی و اجتماعی را نیز دنبال می‌کند ولی هدف اصلی سخنرانی به هیچ وجه علمی و یا تاریخی نیست. هر گونه بزرگداشتی که برگزار می‌شود چهار اصل مهم و اساسی را دنبال می کند:

(1) واقعیت های تاریخی: تمامی سخنرانی ها، متون، نظرات و صحبت‌هایی که در یک بزرگداشت ارائه می‌شوند مبتنی بر واقعیت‌های تاریخی در مورد شخص متوفی بوده و به هیچ‌وجه نباید جنبه اغراق آمیز و یا غیر واقعی داشته باشد. چرا که این مراسم علاوه بر تکریم و تعظیم افراد به دنبال ثبت واقعیت‌های تاریخی از عملکرد و فعالیت‌های این اشخاص برجسته می‌باشد.

(2) تاثیرات اجتماعی: یکی دیگر از جنبه های مثبت بزرگداشت این است که افراد جامعه با تاثیر فعالیت‌های این اشخاص آشنا شده و در میابند چطور و چگونه جامعه آن‌ها به پیشرفت کنونی دست یافته است و نقش این افراد برجسته در پیشرفت و توسعه جامعه چه بوده است. ماهیت تاثیرگذاری آن‌ها در جامعه می‌تواند موجب ایجاد انگیزه در سایرین شده و آن‌ها را به دنباله‌روی از این اشخاص برجسته تشویق نماید.

(3) توصیفات و نظرات مختلف: بسیاری از بزرگداشت‌هایی که در جهان برگزار می‌شوند جنبه یک‌سویه و معرفی گونه ندارند و دیگران را تشویق می‌کند که نظرات موافق و مخالف در مورد اشخاص برجسته را بیان نمایند. همانطور که پیشتر بیان کردیم تمامی این نظرات می‌بایست مبتنی بر واقعیت‌های تاریخی بوده و بر فعالیت‌ها و نقش آفرینی حقیقی وی تمرکز داشته باشد. اما برخی از این بزرگداشت‌ها با توجه به ماهیت تکریمی و تجلیلی اجازه انتقاد و بیان نظرات مخالف را نمی‌دهند و تنها بر جنبه‌های مثبت تمرکز دارند.

(4) وقایع و رخدادها: یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های مراسم بزرگداشت ارائه داستان‌های واقعی از زندگی و شرح رخداد و وقایع روزمره این افراد برجسته است که سبک زندگی، اخلاقیات، رفتار و عملکرد این الگوهای جامعه را به صورت مثال گونه و کاربردی بیان می‌کند. معمولا از سخنران‌های مراسم درخواست می‌شود تا برخی از این وقایع را که جنبه آموزشی و انگیزشی دارند، بیان کنند و دیگران را تشویق به تبعیت از این الگوها کنند.

بزرگ داشتن، تعظيم نمودن، توقير کردن و ‌تکريم نمودن ياد و خاطره شخصيتي که در عرصه‌هاي علمي،‌ فرهنگي، هنري و... شاخص بوده است و اينک در ميان ما نيست. در مراسم بزرگداشت ‌چندين سخنران در باره آراء و نظرات و آرمان‌هاي نيک آن شخصيت بیاناتی ایراد مي نمايند.

SEMINAR  5،سمینار

کنگره Congress

کنگره (Congress) یک گردهمایی کاملا رسمی است که در آن سران کشورها، سیاستمداران برجسته، نمایندگان سازمانی و ارگانی و البته گروه‌های سیاسی شرکت دارند و در زمینه مباحث مختلف سیاسی و قانون گذاری به بحث و گفتگو می‌پردازند. اسم کنگره برای اولین بار در سال 1770 توسط مستعمرات سیزده گانه بریتانیا (Thirteen British Colonies) با هدف استقلال از کشور انگلیس انتخاب گردید و بعد‌ها نام ایالات متحده آمریکا بر آن گذاشته شد. با استفاده ایالت متحده آمریکا از واژه کنگره در مجلس قانون گذاری خودش، سال‌های بعد تعداد بیشتری از کشورها از این روند پیروی کرده و اسم کنگره را برای مجلس قانون گذاری خودشان انتخاب کردند.

اما در محیط دانشگاهی و علمی کنگره به مراسمی اطلاق می‌شود که در آن کارشناسان و خبرگان اقدام به بحث و بررسی مسائل و مشکلات پیش‌روی یک صنعت در ابعاد کلان کشوری و ملی پرداخته و برای آن راه حل‌های کاربردی ارائه می‌کنند. یکی دیگر از جنبه‌های متمایز کنگره عدم وجود محدودیت‌های زمانی در برگزاری و بحث و گفتگو است که در آن اشخاص بدون محدودیت در زمان اقدام به سخنرانی، ارائه نظر و بررسی راه حل می‌کنند.

این مورد یکی از نقاط اختلاف آن با کنفرانس، همایش و حتی سمینار است که اشخاص باید به محدودیت زمانی موجود که معمولا 10-20 دقیقه است پایبند باشند. کنگره ها خصوصا در سطح ملی و بین الملل بگونه ای اجرا و مدیریت می‌شوند که در صورت صلاحدید مشارکت کنندگان و برگزار کننده، ممکن است تا چند روز پیاپی نیز ادامه داشته باشد و کارشناسان برای رسیدن به یک راه حل کاربردی در یک موضوع مشخص بارها و بارها به بحث و گفتگو بپردازند.

سمپوزیم Symposium

سمپوزیم (Symposium) از نظر محتوا و ماهیت بسیار شبیه به کنفرانس است اما از نظر اندازه تا حدی کوچک‌تر می‌باشد. دیکشنری پیشرفته آکسفورد (Oxford Advanced Learner's Dictionary) سمپوزیم را یک کنفرانس کوچک تعریف می‌کند. همانند کنفرانس، سمپوزیم نیز بر رویه موضوع مشخص تمرکز داشته و شرکت کنندگان پیرامون همان موضوع به بحث و گفتگو می‌پردازند.

در این گردهمایی معمولا کارشناسان برای بیان نظرات خودشان از مقاله و یا سخنرانی استفاده می‌کنند و دقیقا مشابه کنفرانس بیشتر بر ارائه و بیان نظرات استوار است تا ورکشاپ و فعالیت‌های عملیاتی. سمپوزیم‌ها معمولا در یک روز کاری به پایان رسیده و نتایج آن در همان روز به پایان خواهد‌رسید. شاید بتوان گفت که سمپوزیم از نظر پرستیژ و اعتبار تا حدی از کنفرانس بالاتر است چرا که افراد صاحب نظر و کارشناسان خبره در آن اقدام به سخنرانی و بیان نظر می‌پردازند و نتیجه گیری‌ها معمولا علمی و دقیق است.

جشنواره Festival

فستیوال یا همان جشنواره (Festival) مراسمی است که توسط افراد جامعه برگزار شده و یک رویداد تاریخی، فرهنگی و یا مذهبی جشن گرفته می‌شود. جشنواره ها معمولا با تغییرهای بومی-محلی همراه بوده و زبان، آداب و رسوم، گویش، خرده فرهنگ و حتی لباس و موسیقی مردم محلی در نحوه برگزاری جشنواره ها تاثیرگذار هستند.

این جشنواره ها تنها ماهیت شادی و برگزاری مراسمات مذهبی یا فرهنگی ندارد بلکه می‌تواند یک رویداد بزرگ با حضور گسترده مردم را دربر بگیرد مانند جشنواره بزرگ کتاب تهران و یا جشنواره فیلم فجر که یک رویداد بزرگ علمی و فرهنگی در سطح کلان کشور هستند. دلیل اصلی برگزاری جشنواره این است که می تواند تعداد بسیار زیادی از افراد جامعه را به واسطه یک رویداد مهم گردهم جمع‌کند و این فرهنگ را تقویت کند که علارغم تفاوت‌های ظاهری همه ما در واقع یک کالبد متحد و منسجم هستیم.

بطور کلی جشنواره‌ها در تمامی نقاط جهان سالانه بوده و یک بار در سال اتفاق می‌افتند که بسته به سیاست‌های ملی و کشوری می‌توانند بین 1 روز و یا بعضاً تا هفته‌ها ادامه داشته باشند. جشنواره‌ها انواع مختلفی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به جشنواره‌های هنری مانند جشنواره فیلم فجر، جشنواره مذهبی مانند مراسم محرم، جشنواره‌های ملی و تاریخی مانند مراسم نوروز، جشنواره‌های فرهنگی مانند جشنواره کتاب تهران، جشنواره‌های علمی مانند جشنواره علمی و پژوهشی فرهنگیان و غیره اشاره کرد.

SEMINAR  6،سمینار

گردهمایی Meeting

گردهمایی یک واژه عمومی است که به بسیاری از رویدادهای علمی در کشور اطلاق می‌شود. همانطور که از واژه آن مشخص است افراد برای بررسی و گفتگو در مورد یک موضوع مشخص گرد‌هم می‌آیند. گردهمایی‌ها به جلساتی اطلاق می‌شود که بیش از دو نفر در یک قالب کاملا رسمی جمع شده و به بحث و گفتگو می‌پردازند. گردهمایی در لغت بر هیچ رویکرد و قالب خاصی تاکید ندارد و هدف و نحوه برگزاری توسط مشارکت کنندگان و برگزار کننده مشخص می‌شود. این گردهمایی‌ها ممکن است از نوع حل مسئله (Problem Solving)، تصمیم گیری (Decision-making) و بررسی شرایط (Status Check/Update) باشد که هر کدام از آنها اهداف، ماموریت و زمان خاص خودش را خواهد داشت.

سخنرانی ها - بازاریابی - نحوه ارائه سمینار - همایش ها،کنگره ها،سمینارها،کنفرانس ها ...