امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

فلسفه انتخاب مقاله بیس از آن جا نشات می گیرد که قبل از انتخاب موضوع، مقاله پایه ای در نظر گرفته شود که ساختار آن پژوهش را از ابتدا تا انتها مشخص کرده باشد. یک مقاله بیس خوب به پژوهشگران کمک می کند تا برای مشخص کردن ساختار و طرح پژوهش یا مقاله خود از آن استفاده کنند.
در واقع یک مقاله بیس مناسب مشکلات احتمالی در هنگام نگارش طرح پژوهشی و پروپوزال، پایان نامه یا مقاله را برطرف خواهد کرد. یک مقاله بیس مناسب یک مرجع دست اول به شمار می رود که روند حل یک مسئله را مشخص ساخته و حل یک معما را برای پژوهشگر راحت تر کرده است. در حال حاضر در بسیاری از دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی در هنگام ارائه عنوان پژوهش، پژوهشگران ملزم به ارائه مقالات بیس یا پایه نیز می باشند.
چرا که مقاله بیس ساختار و روال فرایندی یک پژوهش را مشخص کرده است. اما یکی از مشکلاتی که برای پژوهشگران در هنگام انتخاب مقاله بیس رخ می نماید نداشتن سنجه ها و ملا ک های دقیق برای انتخاب یک مقاله بیس مناسب است.
برای یافتن مقاله پایه مناسب و کارا بهتر است جستجوی خود را حساب شده و با مهارت کافی انجام دهیم تا به نتیجه مطلوب تری برسیم. در واقع برای انجام این کار مقدمات و ملزوماتی هست که بهتر است لحاظ شوند. توجه به تک تک کلید واژه ها در عنوان جستجو ضرورت دارد و گاهی کلمات کلیدی معادل هم می توانند جایگزین کلمات اصلی در جستجوی ما باشند.
ترکیب کلمات کلیدی با هم به طور درست و موثر نکته دیگری است که باید توجه کافی به آن لحاظ شود و در واقع نوع ترکیب بندی روی نتیجه جستجوی ما موثر است.
موتور جستجوی انتخابی می تواند موتورهای مختلفی باشد از جمله google و bing و...و نتایج این جستجوها در موتورهای مختلف الزاما یکی نیستند. نوع جستجو و مهارت وب گردی خود نکته ظریف دیگری است.
تسلط شما به مبحث مورد جستجو و کلید واژه های آن از دیگر مهارت های موثر این مقوله است. کنجکاوی زیاد و دقیق و مشورت با اصحاب فن در مورد کلید واژه های مورد جستجو بسیار مفید و سودمند است. تسلط به زبان انگلیسی یا زبانی که در بستر آن وب گردی می کنید نیز مبحث خیلی مهمی است. تیز بودن چاقوی شما همان به روز بودن ابزارهای سخت افزاری و نر افزاری شماست که بهتر است در این مورد با آن تعارف نکنید و حتما چاقوی شما تیز باشد.
در ذیل اشاره ای به سنجه ها و ملاک های مناسب برای انتخاب مقاله پایه خواهیم داشت:
۱- ابتدا به این نکته توجه کنید که مقالاتی را باید انتخاب کنید که در پایگاه های علمی معتبر آرشیو شده باشند. اشتباهی که برخی از پژوهشگران مرتکب می شوند این است که با مراجعه به گوگل یا وب سایت های غیر معتبر به دنبال مقاله بیس گشته و به سرعت یک مقاله نامطلوب و غیر علمی را به عنوان مقاله پایه انتخاب می کنند. باید به این نکته اشاره کنیم که اساتید و گروه های آموزشی شما به خوبی به پایگاه های معتبر آشنا هستند و در صورتی که مقالات از این پایگاه ها نباشند آن ها را نخواهند پذیرفت. حتما مقالات بیس خود را از پایگاه های معتبری همچون:
IEEE
JSTOR
Emerald
Springer
Science Direct
Cambridge Journals
و یا همانند آن ها، انتخاب فرمایید.
۲- عنوان مقاله ای که انتخاب می کنید نباید حداقل در پژوهش های داخلی به صورت مقاله یا پایان نامه انجام شده و ثبت شده باشد. برای این کار بعد از انتخاب عنوان به سایت ایران داک و حتی گوگل مراجعه کنید و عنوان خود را در آنجا چک کنید تا قبلا کار نشده باشد.
۳- حتما به سال نشر مقاله بیس توجه کنید. مقاله ای را انتخاب کنید که حداکثر دو سال با زمان فعلی فاصله داشته باشد . به عبارت دیگر سال مقاله بیس هرچه قدر جدیدتر باشد امکان پذیرش آن از سوی استاد راهنما و مشاور بیشتر خواهد بود.
۴- حتما به این نکته توجه کنید که داده های مقاله بیس انتخابی در داخل کشور نیز قابل گردآوری باشد یا امکان انجام آن در داخل نیز وجود داشته باشد. برای این کار دقت کنید داده های مقاله یا در دسترس می باشد و یا اینکه به لحاظ ساختار امکان انجام آن در ایران وجود داشته باشد.
۵- در رشته هایی که گردآوری داده ها با پرسشنامه صورت می گیرد سعی کنید پرسشنامه ها در مقاله ضمیمه شده باشد یا اینکه پرسشنامه های استفاده شده در مقاله بیس از مقالات دیگر قابل استخراج باشد. یعنی به شکلی نباشد که پرسشنامه های مقاله بیس به هیچ وجه یافت نشود.
۶- فرایند طی شده در تحقیق یعنی اهداف، مدل مفهومی، نحوه شبیه سازی، نرم افزار استفاده شده و نحوه گردآوری داده ها در مقاله مشخص شده باشد. این کار طی فرایند پژوهش را برای شما آسان و ممکن خواهد کرد و از مشکلات متعدد رها خواهد ساخت.
شبیه سازی - مستند سازی - جستجوی قوی با گوگل