بنابراین ژورنال ها (Journals) نه تنها وظیفه آگاهی رسانی به جامعه را به عهده دارند بلکه همواره به دنبال حل مسائل و مشکلات جامعه با ارائه راه حل های نوین هستند. پژوهش ها و تحقیقاتی که در این ژورنال ها به چاپ می رسند ممکن است در قالب مقاله، کتاب یا حتی گزارشات علمی باشند که هدف اصلی آنها بیان یک موضوع علمی به زبانی ساده و کاربردی برای افراد مختلف است. بر اساس نظر اولدنبرگ (Oldenberg) فیلسوف و دانشمند قرن 16 میلادی، هدف از انتشار یک سند علمی اشتراک دانش بین افراد مختلف و بهبود علم در یک شاخه تخصصی است.

ادامه مطلب

تشخیص ISI بودن یک ژورنال توسط Master Journal List

بررسی حضور یک ژورنال در مستر ژورنال لیست (Master Journal List) به عنوان یکی از راهکارهای تأیید معتبریت علمی و اصالت ژورنال است و می‌تواند به شما در انتخاب منابع مناسب برای تحقیقات و انتشار مقالات علمی کمک کند. بطور کلی، Master Journal List (MJL)یک سرویس آنلاین است که توسط شرکت Clarivate Analytics ارائه می‌شود و به منظور ارائه اطلاعاتی در مورد ژورنال‌های علمی استفاده می‌شود. این سرویس به عنوان یک منبع مهم برای شناسایی ژورنال‌های معتبر و شناخته شده در حوزه‌های مختلف علمی استفاده می‌شود. برای استفاده از سایت Master Journal List و بررسی وجود یک ژورنال (ISI)، می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید:

ادامه مطلب

چگونه داور مقالات بشویم؟

می‌دانیم که افراد واجد شرایط، توانا و مشتاق زیادی وجود دارند که مایل به داوری مقالات هستند، اما «وارد شدن» به جامعه داوران و تبدیل شدن به یک داور فعال کمی دشوار است. دلیل اصلی این است که همیشه به عهده ویراستار است که داورانی را که مایل به بررسی و داوری مقاله هستند انتخاب کند. اگر به‌تازگی تصمیم گرفته‌اید که داور مقالات بشوید اصلاً نا امید نشوید. ویراستاران ژورنال‌ها اغلب به دنبال گسترش مجموعه داوران خود هستند که به این معنی است که تقاضا برای حوزه تخصصی خاص شما وجود خواهد داشت.

ادامه مطلب